Ben deyince Bahar

2 Şubat’ta kar yağdı. Elim ayağım çok üşüdü. Rüzgar sert esti bir de üstüne. Buzla kavruldum. Sabrımın dirençli soluğunu zorladı kış bir ara.

Derken güzel insanlar çıktı yoluma. Yaradan da yaratmaktan da korkmayan. Zayıflıklarımızı konuşmak ürkütmüyor onları. Beraber büyüdüğümüzü biliyorlar adım adım.

O gece o sohbetin tadı oldu ninnim. Derin ve uzun uyudum masallara gömülüp. Yürek serinlemişti, 3 ü Pazar’ a açılırken gözlerim.

Hava yumuşamam diyor lakin, aynı tırmalayıcı soğuk. Bir cesaret atıldım sokağa. Karşıdaki tarihi bina alkışladı. Ben nicedir ayazdayım dedi, aldırma, yüzleşmek dinç tutuyor adamı.

Yürümüşüm epey yokuş aşağı. Baktım bir ara gülümsüyorum kendime. Havada çıtır ekmek kokusu. Aklımda, dudaklarımda fırından yeni çıkmış bir hatıra.

Güneş de naz etmedi biliyor musun sonunda. Göründüğü yetmedi, asıldı kaldı gökte öylece. Sokakta oturacağım dedim öyleyse biraz. Güneşle göz göze. Karar verdim ki an bu an. Karar verdim ki bahar. Geldi.

Biraz okudum açık havada. Kelimeler önce çekindi, sonra üşüştü. Sanırsın panayır, sanırsın pazar yeri.

Gelen geçen için adaklar tuttum elim değmişken. Kendim için de dileklerim var bilirsin; bazıları seninkilere komşu. Çoğunun dokusundasın.

Hayat yakışıyor sana diye düşündüm sonra. Umut çok yakışıyor sana. Kıpırtılı devinim, tez can ve dans eden kelimelerin.

Mücadele yakışıyor sana – sonunda bildikleri oyunları kazanmasan da. Kendi oyununun kurucusu oldun bir zamandır. Kendi efsanenin kahramanı.

Arkana bakma derler ya, kızarım biraz. Arkana da bak küçüğüm, bak ki hatırla. Önünü de gör, atlama, heveslen. Ama isterim ki en çok şimdiyi sahiplen.

Şimdini al sevdiğim. Şimdimizi istersen. İçine oturt baharı en delisinden.

Sahiplen!

Brüksel, Şubat 2019

2 thoughts on “Ben deyince Bahar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s